28. jaanuaril Albus toimunud võistulugemise „Hansenist Tammsaareni” korraldaja Enda Trubok tunnistas, et päev varem oli registreerunuid veel 47. „Kohale jõudis neist 30 – koroona astus vahele. Eile õhtul ja täna hommikul tehtud testid näitasid, et neil ei ole võimalik tulla,” ütles Trubok. „Kõige rohkem oli osalejaid Tartumaalt ja Läänemaalt. Rõõmustas, et ka Järvamaalt oli rohkem osalejaid, kui mõnel teisel aastal.”
Et osalejate tervist hoida, jäi ära ekskursioon mõisas, kuid koos giidi Silvia Väinsaluga jalutati mõisa ümbruses.
19. võistulugemine oli ettevalmistus järgmisel aastal toimuvaks. „Järva-Madise Wallamajas, Tammsaare selja taga, on vaadata Tammsaare preemia saanud raamatute näitust ja saab teada, kuidas 1936. aastal püstitatud ausammas siia sai,” ütles Trubok.
Tartu ülikooli tudengid olid ette valmistanud küsimustiku võistulugemise tõhususe uurimiseks. „Tuleval aastal toimuvaks 20 võistulugemiseks on teada, kas üldse ja mida on „Hansenist Tammsaareni” andnud esinejatele, õpetajatele, hindajatele, korraldajatele ja kuulajatele,” ütles Trubok.
Hindajate seas on olnud näitlejaid ja lavastajaid pea kõigist teatritest, Eesti Draamateatrist vähem. Sedapuhku oli kohal Laine Mägi, kes juhtis keskmise vanuserühma tööd. „Esimene asi – tekst peab olema peas ja niimoodi peas, et see on nagu teie oma,” andis Mägi noortele nõu ja märkis, et Tammsaare tekste esitades saavad noored ilusas keeles rääkida. See kipub SMS-i keele taustal juba ununema. Mägi rõõmustas ka, et selline üritus üldse toimub.
Noorema vanuserühma hindajate tööd juhtinud Maian Kärmast üllatas tase ja tekstide valik. „Teid vaadates tundub, et maailm ei lähegi hukka,” ütles ta. „Siin on inimesed, kes loevad ja loevad lausa Tammsaaret.”
Vanema astme žüriid teist aastat juhtinud Eva Koldits julgustas otsima endas teisi värve ja tulla välja tekstiga, mis endale võib-olla üldse ei meeldi. Veel soovitas Koldits vaadata või kuulata saadet „Plekktrumm”, kus esmaspäeval, kirjanduse pidunädala raames oli külas kirjanik Jan Kaus, kes rääkis, kuidas kirjandus aitab tal elada ja kuidas kirjandusest saab õppida. „Kui inimene millestki kirglikult räägib, on seda alati huvitav kuulata,” ütles ta ja soovis noortele palju kirglikkust, rõõmu nii kirjandusest kui ka kõigist muudest huvidest.
Hansenist Tammsaareni võistulugemine 2022
TULEMUSED
Peaauhind
Arabella Antons (juhendaja Anett Pullerits, Hugo Treffneri Gümnaasium)
Noorem vanuserühm
I koht Averiin Hummal (juhendaja Lea Sokman, Tartu Hansa Kool)
II koht Maria Lokk (Silja Russak, Tartu Mart Reiniku Kool)
III koht Mirjam Õunapuu (Koidula Takk, Rapla Kesklinna Kool)
Eripreemia Karin Tintera (Lea Sokman, Tartu Hansa Kool)
Eripreemia Daniel Purk (Küllike Veede, Albu Põhikool)
Keskmine vanuserühm
I koht Säde Einasto (Reet Rosenberg, Kõrveküla Põhikool)
II koht Lisell Väljak (Lea Sokman, Tartu Hansa Kool)
III koht Bibi Loore Pilipenko (Terje Truska, Väätsa Põhikool)
Eripreemia Eva Adamberg (Diana Joassoone, Tartu Annelinna Gümnaasium)
Eripreemia Mia Keres (Piret Rannast Ülenurme Gümnaasium)
Vanem vanuserühm
I koht Arabella Antons (Anett Pullerits, Hugo Treffneri Gümnaasium)
II koht Jonathan Darvish-Kojori (Anett Pullerits Hugo Treffneri Gümnaasium)
III koht Kätriin Vichterpal (Tiina Brock, Läänemaa Ühisgümnaasium)
Eripreemia Jonathan Darvish-Kojori (Anett Pullerits, Hugo Treffneri Gümnaasium)
Hansenist Tammsaareni populariseerib noori lugema ja analüüsima Tammsaare loomingut, giidide juhendamisel tutvutakse kirjaniku elulooga tema sünnipaigas Vargamäel ja Narva linnas, kus Anton Hansen sai küpsustunnistuse. Konkursil loetakse peast kuni 5 min pikkusi katkendeid vabalt valitud Tammsaare teosest, et võistelda 4 vanuserühmas. Võistlevad V-VII kl; VIII-IX kl, X-XII kl ja täiskasvanud, sh vilistlased, (kutsekool, kõrgkool jt).
Avamisel viivad näitlejad läbi hääleharjutusi, võtavad maha esinejate pinged. Esinevad Albu Põhikooli õpilased Kaja Kraavi ja Pille Väisaneni juhendamisel. Kõik vanuserühmad võistlevad samal ajal erinevates ruumides. Iga vanuserühma hindab eraldi 3-5-liikmeline žürii. Žüriiesimeesteks on tuntud näitlejad, lavastajad, avaliku elu tegelased; liikmeteks suure staažiga hindajad koduvallast. Lõunat süüakse Albu Toiduaidas. Lõunavaheajal toimuvad ekskursioonid giidi juhendamisel. Pärast lõunat annavad žüriide esimehed tagasisidet esinejatele ja juhendajatele. Iga vanuserühma võitja saab uue katse esineda peapreemiale. Žürii kuulutab välja võitja, kellel on au viia Järva-Madisele Tammsaare ausamba jalamile pärast võistlust küünal ja lilled. Autasu saab igas vanuserühmas 3 esimest kohta ning 2 eripreemiat. Tänatakse juhendajaid ja korraldajaid, abilisi. Pärast võistulgemist jagatakse tagasisidet, kajastatakse tulemusi meediaväljaannetes, arhiveeritakse andmeid. Viiakse läbi Hansenist Tammsaareni mõju-uuring, mille tulemustest avaldab projektijuht teadusartikli.